Být mámou

Vždycky jsem obdivovala ty maminky, které své děti zvládaly levou zadní a vše braly s nadhledem. Beru všechno i své rodičovství vážně. Neznamená to, že jsem suchar a není se mnou sranda, ale zkrátka, když jsem se měla stát maminkou, chtěla jsem být zodpovědná se vším všudy. A tak jsem odebírala časopisy, četl knihy a nejnovější výzkumy, které jsem našla. Internet byl tenkrát v začátcích, ale dalo se toho najít poměrně dost. A tak jsem úspěšně prošla těhotenstvím až k porodu a po něm jsem si oddychla, že teď mě čekají jen ty nejhezčí chvíle.

Hormony začaly pracovat a já měla hrozný strach, že Baruška onemocní nějakou vážnou nemocí nebo ji zkrátka postihne syndrom náhlého úmrtí. A co takové rakoviny nebo dystrofie? Když začala chodit, bála jsem se zase vběhnutí do silnice nebo úrazu po pádu. Když šla do školky, bála jsem se meningitid a podobných nemocí. Když šla poprvé sama do školy, bála jsem se přepadnutí pedofilem. Když jde ven s holkama, neumím se soustředit na nic jiného. Jsem zkrátka přecitlivělá, ale snažím se to nedávat najevo.

Být mámou znamená milovat bez podmínek. Být mámou znamená uchránit dítě před nástrahami světa, ale přitom mu nechat tolik volnosti, aby mohlo svobodně dýchat. Být mámou znamená být tu pro své dítě kdykoliv to potřebuje. Být mámou někdy také znamená být přísná, i když srdce puká. Být mámou znamená být někdy pro své dítě tou nejhorší, i když víte, že to co děláte je pro jeho dobro. Být mámou někdy znamená nechat své dítě spálit, aby bylo připravené na život.

Někdy si říkám, že muži to mají jednodušší, protože být tátou většinou znamená, být tu pro zábavu dítěte.. Nikdy se nepřestanu o Barunku bát, i když se jí zatím nestalo nic vážného. Někdy si říkám, že to na ní přivolávám, ale nemůžu si pomoct. Dnešní doba je plná nebezpečí, ale snažím se ho nevnímat, abych si mohla Báru užít, než nám vyletí z hnízda. Dlouho mě manžel přesvědčoval, abychom si pořídili další dítě a už to vypadalo, že se k tomu neodhodlám. Chtěla jsem si totiž Barunku užít a nechtěla jsem dělit lásku mezi dvě děti. A navíc tu byl ten strach, strach z toho, že dvojitý strach o děti neunesu. Ale předčil ho další, že budu mít jedináčka a když se jí něco stane, nebudu už mít nikoho… A tak čekáme miminko, těším se, ale zároveň jsem plná obav.

Ano mateřství, tedy alespoň to mé, je o strachu, ale také o úžasných zážitcích, které bezdětní zkrátka nikdy nepoznají. Než jsem měla Barunku, nevěděla jsem, jak silná může být láska, jak moc se člověk může radovat z úspěchů a radosti druhého, jaké je to cítit opravdové štěstí, jaké to je, radovat se z finančně bezcenného dárku, který je věnovaný z čisté lásky. Přiznávám, že s života před dítětem, si pamatuji jen málo, potom už mám většinou jen hodně krásných vzpomínek. Těším se, jak si zopakuji roli maminky miminka a teď už se nebojím, že to nezvládnu, protože Barunka už je hodně velká a bude ráda, když si od mámy trochu odpočine. Na sourozence se těší a já se těším, že budu mít zase človíčka na mazlení, ale i více času na povídání s Barunkou. Teď už jsem na druhé mateřství připravená….

A co vy? Jak byste doplnily větu – Být mámou znamená……………….?