Boj s klíšťaty!

Stále častěji je bohužel u nás klíště obecné zdrojem klíšťové encefalitidy. Nákazu mohou přenést všechna vývojová stádia klíštěte. Setkat se s nimi můžeme, jak již bylo řečeno nejčastěji v lese, ale například i v trávě poblíž řek. Nakazit se můžeme buď přímo od klíštěte, které se nám přisaje na kůži, nebo i při neopatrné manipulaci například při vyndávání klíštěte domácím zvířatům. Dalším, i když u nás velmi vzácným, přenosem KME je požití neupraveného (nepasterizovaného) mléka či produktů z něj vyrobených, pocházejícího od krav, ovcí či koz nakažených klíšťovou encefalitidou.

dp4124976Jak se nemoc projevuje?

Běžná inkubační doba onemocnění je 7-14 dní, v některých případech 3-30 dní.  „Průběhy onemocnění při klíšťovém zánětu mozku jsou rozdílné. Někteří nemocní mají potíže, které odezní během několika dní. Nemoc je provázena bolestí hlavy, očí, zvracením, světloplachostí, vysokými horečkami. Zvláště u dětí bývá průběh mírnější. Ani zde však nelze vyloučit komplikace v podobě obrn, poruchy sluchu, poruch paměti i řeči. Někteří pacienti po onemocnění trpí takzvaným postencefalitickým syndromem, který trvá i řadu měsíců a projevuje se sníženou pracovní výkonností, poruchou výbavnosti, koncentrace, zvýšenou dráždivostí apod.  Většina nemocných se uzdraví po několika týdnech zcela. U osob, u kterých vznikla obrna nebo hluchota však mohou zůstat trvalé následky. Průměrná doba pracovní neschopnosti se pohybuje u nekomplikovaných případů kolem 2 měsíců,“ říká MUDr. Hana Roháčová, primářka Kliniky infekčních tropických a parazitárních chorob FN Na Bulovce.

 

dp9785868Můžeme se nějak chránit?

Co dělat, aby nás nemoc nepotkala? Při vycházkách do lesa či po loukách je dobrou prevencí nošení dlouhých přiléhavých kalhot a uzavřených bot, které lépe zabraňují přisátí klíštěte, a také používání vhodných repelentů, které klíště přece jen od přisátí odradí. V dnešní době trh nabízí nespočet druhů repelentů. Je těžké se vyznat nejen v nich, ale i také, jako značku zvolit. Každý repelent působí různě dlouhou dobu, některé mohou působit jen po dobu patnácti minut, jiné až patnáct hodin. Můžete volit?

  • Repelent ve formě tělové emulze

Poskytuje ochranu až na 10 hodin

  • Bio repelent proti klíšťatům

Nedráždí citlivou pokožku dospělých i dětí, může být používán od jednoho roku, je účinný zhruba dvě až pět hodin po aplikaci, a to v závislosti na vlhkosti vzduchu.

  • Repelent ve spreji

Poskytuje ochranu až na dobu 8 hodin, je také vhodný k použití do tropických oblastí.

  • Repelent ve formě gel roll on

Repelent slouží k ochraně nekrytých částí těla před klíšťaty.

  • Repelent ve formě pěny

Také slouží k ochraně nekrytých částí těla před klíšťaty.

  • Gel proti klíšťatům

Je vhodný nejen pro ochranu dospělých, ale i dětí před klíšťaty. Poskytuje ochranu až na 5,5 hodin.

  • Repelentní krém

Má dlouhotrvající účinek, je odolný proti potu.

 

Pokud už se klíště přisaje, měli bychom postupovat následovně:

  • Místo přisátí desinfikovat jodovým či jiným desinfekčním prostředkem.
  • Klíště opatrně podebrat a vyjmout měkkou pinzetou kývavými pohyby (vyviklat). Podle odborníků se zakousnutým klíštětem rozhodně nemá točit na žádnou stranu ani se snažit ho udusit krémem či olejem. Parazit může totiž zareagovat obranným reflexem, a to především zvýšeným sliněním či vyzvracením obsahu svých útrob do ranky. Tím se rapidně zvýší riziko nákazou některou z vážných přenositelných chorob, jakými jsou například lymská borelióza nebo klíšťová encefalitida. K dostání jsou již speciální přípravky, které lze nakapat na klíště, což způsobí jeho rychlé zneschopnění a znehybnění bez obranné reakce, následnou dezinfekci ranky a poté i usmrcení a možnost bezpečného odstranění již mrtvého parazita.
  • Místo po odstraněném klíštěti bychom pak měli znovu desinfikovat jodovým či jiným desinfekčním prostředkem. Klíště, které se přichytilo a začalo sát, vyvolá vždy nevelké (do 5cm) zarudnutí pokožky v místě přichycení, které může přetrvávat 2-3 dny.

 

Zatímco lymská borelióza je nemoc, proti které se nedá očkovat a můžeme se snažit před ní pouze ochránit, proti klíšťové encefalitidě je nejlepší prevencí očkování. Očkovat se mohou nechat jak děti, tak dospělí, protože riziku onemocnění jsou vystaveni všichni stejně.

Základní očkovací schéma je shodné pro dětskou i dospělou variantu vakcíny a skládá se ze tří dávek a přeočkování. Po první dávce se druhá aplikuje v rozmezí 1-3 měsíců a třetí dávka za 9-12 měsíců po druhém očkování. Tím je dokončeno celé schéma a k přeočkování dochází vždy po třech letech pouze jednou dávkou vakcíny. Ochrana je navozena za 14 dnů po aplikaci druhé dávky. Proto se toto schéma používá v zimních měsících, kdy nejsou klíšťata aktivní.

Není však pravdou, že se v ostatních měsících nelze proti KME očkovat. Pokud se chcete očkovat v průběhu jara či léta, použije lékař tzv. zrychlené očkovací schéma.

-if-

Foto: SAMphoto.cz