Bože, já jsem tlustá!

Každá novopečená maminka má pocit, že by potřebovala, aby měl den minimálně čtyřicet hodin. Kolotoč mezi kojením, přebalováním a běžnou starostí o domácnost se zdá nekonečný. Jak je možné, že ačkoliv je přesvědčená, že téměř nejí, nespí, ani si nesedne, nejdou kila rychle a snadno dolů?

Sem tam si zobnout

Nedostatek času je paradoxně největším nepřítelem hubnutí. Není čas připravovat si zeleninové talíře, ani se v klidu a pořádně najíst. Proto ráno slupneme sušenku, v poledne dojíme něco po starších dětech a teprve večer se v klidu zastavíme a obvykle zkonzumujeme vše, co je v dosahu. Zdánlivě toho nesníme moc, ale rozložení a skladba bývají ty nejhorší.  Heslem dne by mělo být, jíst co nejčastěji a co nejpestřeji. Samozřejmě se nabízí zelenina a ovoce. Problémem občas bývá, že pokud děťátko kojíte, některá zelenina pro vás nepřichází v úvahu, mohla by ho nadýmat. Začněte proto těmi nejméně problematickými – to znamená salátem, okurkou a mrkví. Pokud nenastanou problémy, zkuste přidávat pomalu další. Nikdy zeleninu a ovoce nezavrhujte, jsou zdrojem důležitých minerálů a vitamínů, které z žádných vitamínových prostředků nezískáte.

Kojte!

Chcete -li se vrátit k původní postavě a pokud to jen trochu jde, kojte. Neznamená to samozřejmě jíst při tom za dva, tak jak vám možná poradí lecjaká babička. Stačí ke svým obvyklým denním dávkám přidat právě jen vitamíny a minerály a váha postupem času půjde sama dolů. Je-li vaše strava vyvážená, nebude to hubnutí nijak drastické, patrně půjde o kilogram až dva do měsíce, o to ale bude výsledek trvalejší. Dobrou zprávu máme pro ty, které rády drží diety – vlivem hormonálních změn v těhotenství se často značně převrácené metabolické pochody dostávají do normálu a mnoho žen, které měly před otěhotněním problémy s nadváhou začne hubnout přirozeně a zcela bez problémů.

Nezapomeňte na pitný režim

Abyste byla vy i vaše miminko v pořádku, nesmíte zapomenout na pitný režim. Není pravda, že aby měla žena kvalitní mléko, musí mléko konzumovat. Pokud ho z nějakého důvodu pít nemůže, postačí minerálka nebo obyčejná voda doplněná o zakysané výrobky a sýry. Slazené nápoje se snažte co nejvíc omezit a naopak, pokud se naučíte nevyjít z domova bez minerálky v košíku pod kočárkem, může to vám i miminku jenom prospět.

Prostě, pokuste se teď, když máte tu nejlepší motivaci – vaše miminko – jíst a pít, co nejzdravěji. Třeba se časem chytne i zbytek rodiny a zdravá výživa se stane vaším přirozeným jídelníčkem