Blíží se vysvědčení

 

Pololetní vysvědčení je taková generálka na vysvědčení konečné. Ukazuje dítěti i nám rodičům, co ratolest zvládá a v čem by měla přidat. Protože v pololetí nemůže propadnout, má velkou šanci se zlepšit. Za výsledky dítěte nemůže jen ono samo, ale i rodiče. Právě vy byste měli dítě motivovat k učení, pomáhat mu a jeho výsledky pravidelně konzultovat na rodičovských schůzkách. Dítě můžete také přihlásit na různá doučování.

 

Děti se většinou nebojí špatných známek, ale reakce rodičů. Pokud tedy víte, že vysvědčení nebude zrovna podle vašich představ, zkuste si dopředu vytvořit strategii, jak budete reagovat a nestrašte dítě zbytečnými hrozbami.

 

Důležité je, abyste jako rodiče byli klidní, vzpomeňte si na vaše spolužáky. Opravdu jsou ti jedničkáři dnes úspěšnější než žáci, kteří měli trojky nebo čtyřky? Vzpomenete si na znalosti, které jste měli navíc, ale nikdo je po vás nechtěl a hodnotili vás podle látky, kterou jste tak úplně neuměli? Přemýšlejte o svém dítěti, třeba Pepík miluje chemické pokusy, zná reakce, ve kterých možná tápe i chemikář, ale nikdo je po něm nevyžaduje, za to od něj chce nesmyslné poučky a také v češtině mu to moc nejde. Nebo Anička, přírodověda ji baví, má pečlivě vylepený herbář, který po ní budou chtít až o tři třídy výš, zato matematika je špatná… Další děti jsou třeba šikovnější manuálně, některé mají tak specifické koníčky, že ani se školou dohromady nejdou. A teď přemýšlejte nad sebou. Je práce, kterou byste nikdy v životě nedělali, ale musíte, tak to prostě nějak uděláte, ale do toho, co vás baví, se zaberete a uvidíte tohospoustu i nad rámec. Takže to máme všichni stejně, jen děti za to bohužel dostávají známku podle uvážení učitele. Některé školy mají přesnější písemné hodnocení nebo kombinované, to je pro rodiče i děti lepší.

 

Každopádně si dejte tu práci, pokárejte dítě za špatné známky a pochvalte za dobré. Pak si s ním můžete sednout a probrat, co bude dál, jestli s něčím potřebuje pomoct a jakým způsobem. Rozhodně se vyhněte nadávkám, trestům nebo srovnávání se sourozenci či spolužáky. Ratolest můžete hluboce zranit a také se může stát, že docílíte opačného efektu – dítě si bude myslet, že se vám nezavděčí tak jako tak, takže se vlastně snažit nemusí, prostě si jednou za čas vyslechne nadávky a je klid…

 

Uvědomte si, jak hodnotíte své přátele, svého manžela… Hrají v tom roli známky které měli? Nebo si jich ceníte pro určité vlastnosti? Všimli jste si, že je považujete za chytré, přestože víte, že ve škole zrovna neexcelovali a mají „jen“ výuční list nebo dokonce dokázali dochodit pouze základní školu? Ohodnoťe si tímto způsobem i své děti, uvidíte, co je důležité.

 

Pokud se přeci jen stane, že vaše ratolest nedorazí po vysvědčení dom, zavolejte na Linku bezpečí, která také provozuje linku Vzkaz domů. Vaše děti by měly vědět, kam mohou v nouzi zavolat a vzkázat rodičům, že jsou v pořádku. Jestliže si nevíte rady a bojíte se, že budete na dítě reagovat nepřiměřeně, případně vás trápí i jiné rodinné potíže, můžete využít Rodičovskou linku. Všechny kontakty najdete na www.linkabezpeci.cz.