Antikoncepce od A do Z

eště chcete se založením rodiny počkat? Anebo je vás doma už přesně tolik, kolik má být? Takže ji potřebujete. Antikoncepci. Jakou si vybrat? Jaké jsou plusy a mínusy jednotlivých metod?

Antikoncepční metody
Antikoncepční metody si pěkně přehledně rozdělíme do následujících skupin. A každé se budeme věnovat podrobněji.
• Hormonální antikoncepce
• Nitroděložní antikoncepce
• Ženská mechanická bariérová antikoncepce
• Chemická antikoncepce
• Mužská bariérová antikoncepce
• Přerušovaný styk
• Kojení
• Metody periodické abstinence (plodné a neplodné dny)
• Postkoitální antikoncepce
• Sterilizace
Každá metoda má své výhody i nevýhody, nadšené příznivce i zaryté odpůrce. Ne všechny se hodí pro všechny ženy. S výběrem vám poradí i váš lékař, je ale dobré ho navštívit už s konkrétné představou, co vlastně budete od své antikoncepce požadovat. Někdy si dobře vyberete na první pokus, jindy nalezení té pravé metody právě pro vás chvilku trvá, ale každá situace má řešení.
• Hormonální antikoncepce
Patří sem všechny běžné pilulky. Každá tableta obsahuje dva hormony, estrogen (ženský pohlavní hormon) a progestin (hormon žlutého tělíska). Obvyklý postup při užívaní je 28 denní cyklus, 21 dnů se užívají tablety a 7 dní se vynechává. Během těchto sedmi dnů nastává pseudomenstruační krvácení. Pokud pauzu neuděláte a pokračuje v užívání dalšího balení, můžete si tomto způsobem upravovat cyklus podle vašich potřeb. Tuto výhodu oceníte nejen při dovolené u moře.
Mechanismus účinku hormonální antikoncepce spočívá v první řadě v zablokování ovulace, uvolnění vajíčka z vaječníku . Je toho dosaženo tím, „cizí“ hormon z pilulky poskytuje falešnou informaci mozkovým centrům, která vaječník řídí . Ta se pak domnívají, že jsou v jiné fázi menstruačního cyklu a nevydají signál pro ovulaci.
Plus
Hlavní předností je spolehlivost a také příznivé zdravotní účinky. Příznivé zdravotní účinky kombinované hormonální antikoncepce zahrnují: pravidelný menstruační cyklus, vymizení bolestivé menstruace, zlepšení premenstruačního syndromu, výrazný pokles rizika pozdějšího rozvoje rakoviny děložního těla, rakoviny vaječníku (pokles rizika o cca 20 % za každý rok užívání, při tom ochrana zřejmě přetrvává celoživotně), a také rakoviny tlustého střeva a konečníku a snad i plic, výrazný pokles rizika vzniku vaječníkových cyst, zlepšení akné a ochlupení mužského typu, vymizení pánevních bolestí, snížení rizika zánětů dělohy a vejcovodů, pokles výskytu anemie a osteoporózy.
Minus
Zdravotní rizika moderních přípravků kombinované hormonální antikoncepce jsou minimální, praktický význam má dnes jen mírně zvýšené riziko hluboké žilní trombózy. Některé ženy si mohou stěžovat na nevolnost, napětí prsů, hnědý výtok mimo menstruaci. Většinou pomůže změna předepisované antikoncepce, výrobci se předhánějí ve vývoji nových druhů pilulek s ještě nižšími obsahy hormonů.
Gestagenní hormonální antikoncepce
Antikoncepční metody, které používají nepřetržitého užívání progestinů, syntetických hormonů s účinkem hormonu žlutého tělíska.
Lékař vám může předepsat pilulky anebo si můžete zvolit z dalších forem užití tohoto druhu antikoncepce.
Hormonální antikoncepce existuje i v podobě náplastí. Čtverec o rozměrech 4,5 x 4,5 cm si nalepíte na tělo a po týdnu ho vyměníte za nový. Hormony se do těla vstřebávají postupně a jejich hladina zůstává tak vyrovnaná. Můžete být bez obav, náplast vydrží na svém místě i během vašich sportovních aktivit nebo saunování .
Další variantou je antikoncepční tyčinka. Tu vám lékař zavede do podkoží na paži, odkud se bude po tři roky pravidelně uvolňovat hormon progestin. Po vyjmutí tyčinky můžete opět okamžitě otěhotnět . I tyčinka u většiny žen způsobí úplní vymizení menstruace.
Pokud se nebojíte injekcí, můžete si zajít jednou za tři měsíce pro tu antikoncepční. Návrat plodnosti po ukončení aplikace je však až v rozmezí 5 – 18 měsíců.
Plus
Gestagenní antikoncepce neobsahuje ženské pohlavní hormony (estrogeny) a hodí se proto pro ženy, kterým se užívání těchto látek nedoporučuje např. ženy se zvýšeným rizikem hluboké žilní trombózy.
Minus
Gestagenní metody nemají žádná závažnější rizika.
• Nitroděložní antikoncepce
Při užití této metody se do dělohy zavede tělísko z plastické hmoty. Některé typy jsou doplněné měděným drátkem nebo obsahují levonorgestrel, syntetický hormon s účinkem hormonu žlutého tělíska. Tyto doplňky snižují výskyt nepříznivých průvodních účinků a zvyšují spolehlivost metody. Tělísko zavádí do dělohy lékař při ambulantním výkonu. Doba, po kterou v děloze působí, je většinou 5 let, pak je vyměněno za nové.
Základní mechanismus účinku nitroděložních tělísek spočívá v tom, že v děloze působí jako cizí těleso, přitahují množství bílých krvinek a ty se vrhají na spermie, které postupují dělohou vzhůru. Tento efekt je ještě zvýšen měděným drátkem; uvolňovaná měď má toxický vliv na spermie a rovněž jim brání v cestě pohlavním ústrojím. Z hormonálně aktivních nitroděložních tělísek se kromě toho uvolňuje progestin, který působí především na hlen v kanálku hrdla děložního, činí ho vazkým a pro spermie neprostupným. Hormonálně aktivní nitroděložní tělíska vlastně kombinují dvě různé antikoncepční metody, obě s vysokým účinkem, a dosahují tak zcela extrémní spolehlivosti.
Plus
Hlavní výhodou tělísek s mědí je jednoduchost v užívání a také jejich cena, která je nejnižší ze všech moderních antikoncepčních metod. Podle posledních výzkumů zřejmě i snižují riziko rakoviny děložní sliznice.
Tělíska doplněná hormony jsou navíc extrémně spolehlivá a způsobují i výrazný pokles intenzity menstruačního krvácení či úplné vymizení menstruace.
Minus
Tělísko s mědí nemůže mít žena s alergií na tento kov. Vzhledem k tomu, že tato forma antikoncepce působí pět let, nedoporučuje se mladým ženám, které uvažují v dohledné době o založení rodiny. Tělíska s mědí zvyšují trochu délku a intenzitu menstruačního krvácení. Mezi nevýhodami tělísek je nutno uvést i to, že velmi vzácně může dojít k poranění dělohy při jejich zavádění nebo odstraňování a že výjimečně mohou z dělohy vypadnout, čehož si žena nemusí ani všimnout.
• Ženská mechanická bariérová antikocepce
Jedná se o tělíska různého tvaru vkládaná do pochvy s cílem vytvořit mechanickou překážku v cestě spermií do dělohy. Kombinují se často s chemickou antikoncepcí, což výrazně zvyšuje jejich spolehlivost. Vhodnou velikost vám doporučí lékař. Diafragma (poševní pesar) se zavádí do pochvy před děložní čípek. Cervikální klobouček (cervikální pesar) se přikládá přímo na děložní čípek. Femidom, tzv. ženský kondom, vystýlá svým povrchem celou pochvu a vyčnívá před rodidla.
Plus
Do jisté míry snižují riziko přenosu pohlavně přenosných infekcí.
Minus
Bariérové metody téměř postrádají zdravotní rizika. Jen riziko infekce močových cest je poněkud zvýšené. Hlavní nevýhodou ženských bariérových metod je jisté nepohodlí a menší spolehlivost.
• Chemická antikoncepce
Další bariérová metoda, tentokrát zeď proti útoku spermií staví pěny, krémy, želé, čípky či vaginální tablety, které obsahují látky hubící spermie (spermicidy). Před samotným pohlavním stykem se aplikují do pochvy. Některé kromě toho uvolňují bublinky kysličníku uhličitého, což napomáhá distribuci účinné látky po celém orgánu.
Plus
Hlavní předností je, že nevyžadují lékařský předpis a že prakticky postrádají zdravotní kontraindikace. Je nehormonální a některé typy navíc fungují i jako rubrikant-
Minus
Spolehlivost je sice 95 %, ale je nutná aplikace přesně podle návodu. Pokud máte v oblibě rychlý a vášnivý sex, poohlédněte se raději po jiné metodě.
• Mužská bariérová antikoncepce
Kondomy brání spermiím v cestě do ženského pohlavního ústrojí. Některé kondomy navíc obsahují spermicid, tedy látku, která poškozuje a hubí spermie. Jinak nabídka na trhu je široká a tak můžete vybírat a zkoušet do nekonečna.
Plus
Metoda prakticky nemá žádné zdravotní kontraindikace, je levná, běžně dostupná dokonce i v automatech. Jako jediná metoda chrání nejen před otěhotněním ale i před pohlavními nemocemi.
Minus
Metoda nemá zdravotní rizika. Snad jen pokud máte alergii na latex. Má však menší spolehlivost než např. pilulka, může i prasknout.
• Přerušovaný styk
Přerušovaný styk spočívá v tom, že muž přeruší soulož ještě před orgasmem a ejakuluje mimo rodidla ženy. Principem je zabránit spermiím v cestě do pohlavního ústrojí ženy.
Plus
Jedinou předností přerušovaného styku jeho okamžitá dostupnost.
Minus
Jediné, zato závažné zdravotní riziko je riziko selhání. Ne všichni muži jsou schopni metodu provádět a i ti, kteří se kontrolovat dokáží, oplodní ženu v průměru jednou za pět let. Příčina spočívá v preejakulační tekutině, která z penisu odtéká ještě před vyvrcholením a která obsahuje poměrně značné množství spermií.

Kojení
Kojení je prapůvodní antikoncepce, která omezovala plodnost žen už v tlupách lovců-sběračů v době kamenné . Kojení tlumí činnost oblasti v mezimozku, která řídí funkci vaječníků. Důležitá není celková doba kojení, ale frekvence jednotlivých přiložení dítěte k prsu. Tím dochází k tzv. laktační amenorea (vymizení menstruace během kojení), snížení hladiny ženských pohlavních hormonů a k dočasné neplodnosti.
Plus
Kojení je přirozená a jednoduchá antikoncepční metoda. Dalším příznivým vedlejším účinkem je ochrana před pozdějším vznikem rakoviny prsu.
Minus
Aby kojení mělo antikoncepční efekt, musí žena musí kojit často nejméně 6x za 24 hodin (raději častěji). Také nesmí menstruovat. A dítě musí být „téměř plně“ kojeno, může být přikrmováno jen čajem. Navíc nikdy nevíte, kdy se během cyklu plodnost obnoví a kdy tedy můžete znovu otěhotnět.

• Metody periodické abstinence (plodné a neplodné dny)
Metoda je založena na pohlavní abstinenci v době, která je blízká ovulaci. Vychází z toho, že vajíčko je schopné oplodnění nejvýše 48 hodin a spermie maximálně 3 dny. Pohlavní styk více než 3 dny před ovulací nebo více než 2 dny po ní tedy nemůže vést k oplodnění. K přesnému určení ovulace je nutné si po delší dobu vést menstruační kalendář či si měřit bazální teplotu.
Plus:
Metoda nemá zdravotní rizika. Její hlavní předností je to, že je dostupná i párům, pro které jsou jiné antikoncepční metody nepřijatelné z náboženských důvodů.
Minus:
Závažným rizikem je nedodržení přísných podmínek. Ve skutečnosti totiž ve většině dnů menstruačního cyklu žena buď menstruuje nebo jde o plodné dny a na pohlavní styk tak zbývá jen menšina dní. Je vhodná jen pro ženy s pravidelným cyklem, nemáte však jistotu že nachlazení či stres váš příští cyklus nezmění tak, že podrobné výpočty z cyklů minulých budou neplatné.
• Postkoitální antikoncepce
Je jen na lékařský předpis. S návštěvou lékaře je radno neotálet. Lze ji spolehlivě užít až do 72 hodin (3dnů) po nechráněném styku, první tableta co nejdříve, druhá po 12 hodinách. Platí však, že čím dříve tím samozřejmě lépe.
Plus
Užití pilulky slouží jako pohotovostní antikoncepce.
Minus
Nedoporučuje se častější použití než dvakrát v průběhu jednoho cyklu. Vás cyklus může její užití vyvést z rovnováhy. Riziko selhání při užití do 72 hodin je 1,1%.

Sterilizace
Jako metoda antikoncepce je sice 100% účinná, ale přesto není příliš doporučovaná. Není totiž cesty zpět. Ženská sterilizace podléhá zákonu z doby před rokem 1989. Tento zákon rozeznává pouze sterilizaci ze zdravotní indikace nebo v případě, kdy je žena starší 35 let a má tři děti. Ženská sterilizace spočívá v mechanickém přerušení vejcovodu pomocí laparoskopie. Mužská sterilizace , vazektomie je nenáročný výkon, při kterém se přetnou a podváží chámovody.

Rámeček:
6 pověr o antikoncepčních pilulkách
Pověra:
Pilulka má stejnou spolehlivost jako kondom.
Skutečnost:
Pilulka je asi 30x spolehlivější než kondom.
Při používání prezervativu otěhotní během jednoho roku asi 15 % žen.
V případě užívání pilulky otěhotní během jednoho roku asi 0,5 % žen.
Pověra:
Při užívání pilulek se tloustne.
Skutečnost:
Pilulka nijak nepůsobí na změn váhy.

Pověra:
Pilulky se nemohou užívat dlouhodobě.
Skutečnost:
Pilulky se dlouhodobě užívat mohou.
Přestávka v jejich užívání, např. po roce, nemá žádný význam.
Pověra:
Umělé hormony pilulky jsou škodlivé.
Skutečnost:
Hormony pilulky odpovídají přirozeným hormonům, užívání pilulky chrání do jisté míry před rakovinou dělohy a vaječníku.
Pověra:
V týdenní pauze není žena chráněna.
Skutečnost:
Antikoncepční účinky trvají i v týdenní pauze.

Pověra:
Při užívání pilulky se musí kontrolovat jaterní testy.
Skutečnost:
Provádění jaterních testů je zbytečné.
Pouze u žen, které v nedávné době prodělaly onemocnění jater, je vhodné vyšetření jaterních testů provést a pak ho opakovat za 3 měsíce – je-li i pak výsledek normální, další kontroly

www.antikoncepce.com, antikoncepce.cz