Antikoncepce, aneb jakou si vybrat

 

Snaha předejít nechtěnému početí sahá do dávného Egypta, kde ženy používaly gel z medu a oleje ve snaze zahubit spermie. V průběhu staletí se experimentovalo s včelím voskem i jedovatými lektvary na bázi olova, mědi a arzeniku. Současný trh je o něco dál a nabízí různé druhy antikoncepce, které snižují počet nechtěných těhotenství a tím pádem i počet potratů (umělé přerušení těhotenství). Výběr vhodné antikoncepce závisí na věku pacientky, jejím zdravotním stavu a prodělaných chorobách.

Antikoncepce hormonální – minipilulky

Antikoncepce hormonální patří mezi nejčastěji používanou antikoncepční metodu. Hormonální tabletky jsou v současnosti nejspolehlivějším způsobem antikoncepce. Svým působením zabraňují dozrávání a uvolnění vajíčka z vaječníků (ovulaci). Kromě toho způsobují:

 • změny děložní sliznice, které zabraňují uvolnění vajíčka
 • zahuštění hlenu v děložním hrdle zabraňující pronikání spermií
 • omezení pohyblivosti vejcovodů

Vedle ochrany před početím mají ještě řadu dalších příznivých vlastností:

 • upravují menstruační krvácení
 • snižují intenzitu obtíží při menstruaci
 • zlepšují pleť
 • snižují riziko výskytu rakoviny dělohy, vaječníku, tlustého střeva a konečníku
 • snižují riziko zánětů dělohy, vejcovodů a pobřišnice
 • dávají možnost okamžitého přerušení užívaní
 • mají nízký výskyt nežádoucích účinků
 • nabízí se velký výběr antikoncepčních preparátů

Druhy hormonální antikoncepce

 1. Kombinovaná perorální antikoncepce
  Nejčastější typ. Tabletky obsahují po celou dobu užívání oba ženské hormony – estrogen i gestagen. Podle množství hormonů v jednotlivých tabletkách se preparáty ještě dále rozdělují na:
  • Jednofázové – všechny tabletky obsahují stejnou dávku hormonů.

  • Dvoufázové – skládají se z tabletek dvojího druhu, s různými dávkami hormonů

  • Třífázové – obsahují tři druhy tabletek různé barvy s různými dávkami hormonů, snaží se napodobit přirozené kolísání hladin hormonů v normálním menstruačním cyklu

2. Gestagenní (progestinová) hormonální antikoncepce
Působí antikoncepčně především změnou charakteru děložní sliznice, hustoty hlenu v děložním hrdle a zpomalením transportu vajíčka vejcovodem. U poloviny žen neovlivňuje zrání a uvolňování vajíčka
.

Antikoncepce chemická

Antikoncepce chemická to jsou různé lékové formy (pěny, vaginální tablety, želé, čípky) obsahující látky, které hubí spermie (spermicidy). Antikoncepce chemická se zavádí do pochvy před pohlavním stykem. Při užívání chemické antikoncepce je důležité si před použitím přečíst a striktně dodržet časová doporučení od výrobce. Po pohlavním styku se nesmí pochva vyplachovat nejméně 6 hodin. Antikoncepce chemická je značně nespolehlivá metoda, navíc narušuje přirozenou poševní mikroflóru a tím často vede k zánětům. Procento úspěšnosti: 82%.

Antikoncepce bariérová

Antikoncepce bariérová se dělí na ženskou a mužskou antikocepci. Antikoncepce bariérová se nazývá proto, že vlastně vytváří mechanickou překážku, tvoří bariéru v cestě spermií do dělohy. Ženská antikoncepce bariérová se vkládá do pochvy, patří sem například cervikální pesar, diafragma, vaginální hubka a Femidom. Mužská anikoncepce bariérová se nasazuje na penis a patří sem kondom. Antikoncepce bariérová se často kombinuje s chemickou antikoncepcí, která obsahuje látky, které výrazně zvyšují jejich účinnosti a spolehlivost.

Antikoncepce přirozená

Antikoncepce přirozená je založena na přirozených znameních, které signalizují, zda je žena v plodném, nebo neplodném období. Antikoncepce přirozená představuje například přerušovanou soulož nebo metodu plodných a neplodných dnů, hlenovou metodu, měření bazální teploty, kojení jako antikoncepce či metoda krystalizace slin. Tyto přirozené zůsoby antikoncepce rozhodně nepatří mezi spolehlivé metody, proto se vám může snadno stát, že budete řešit nechtěné těhotenství.

Antikoncepce pohotovostní

Antikoncepci užívá prvidelně polovina žen v České republice. Pokud si žena zapomene vzít pilulku, nebo se vám protrhne kondom, nebo dojde k nechráněnému pohlavnímu styku s náhodným parnerem, nebo v nejhorším případě je žena znásilněna, pak přichází jako první pomoc před nechtěným otěhotněním antikoncepce pohotovostní. Tato antikoncepční metoda je schopna zabránit otěhotnění i v případě, použije-li se až po pohlavním styku, proto se nazývá jako antikoncepce pohotovostní.

Antikoncepce nitroděložní

Antikoncepce nitroděložní představuje nitroděložní tělísko. Toto tělísko ve tvaru písmene T je umístěné v děloze, brání implantaci embrya, je předmětem diskuzí. Řada odborníků považuje nitroděložní tělísko za bezpečné, avšak bývá také spojováno se zvýšeným rizikem zánětlivého onemocnění pánve a mimoděložního těhotenství. Nitroděložní antikoncepce není vhodná pro ženy, které chtějí později otěhotnět. Antikoncepce nitroděložní je vhodná i pro kuřačky starší 35 let, které většinu jiných metod užívat nesmějí. Nitroděložní antikoncepce se doporučuje ženám, které mají dlouhodobý partnerský vztah, kterým užívání tablet způsobuje problémy, které se k jiným metodám a prostředkům antikoncepce staví odmítavě, které své dítě kojí mateřským mlékem, kterým je z gynekologických důvodů doporučena.

Jana Abelson Tržilová

Foto: Samphoto.cz

Zdroj: druhy-antikoncepce.webnode.cz, naseantikoncepce.cz, horomonalni-antikoncepce.cz