Akné, problém nejen našich dětí


Akné, co s ním?

Jednou týdně si udělejte peeling nebo si jen uvařte obyčejnou logrovou kávu a logrem si pak přejíždějte po obličeji, zrníčka logru pleť krásně vyhladí. Večer nechoďte do postele neodlíčení – póry se ucpávají a vzniká skvělé prostředí pro akné. Čas od času (1x za 2 týdny) si napařte obličej nad horkou vodou, do které přidáte hrst a půl sušeného heřmánku. Po napaření si můžete na T-zonu (čelo nos a místa okolo úst) nalepit náplasti proti zacpávání porů. Boláčky si “nenípejte”. Pouze některé a jen po napaření, kdy jsou pory otevřené. Jednou za čas doporučujeme jakoukoliv masku.
Pro jasnost pleti můžete rozkrojit citron a přejíždět jím po tvářích, ale pozor na oči! A když vaříte, zkuste uždibovat z kvasnic! Nebo mějte v lednici jedny čerstvé kvasnice výhradně pro sebe, a každý den uloupněte. Jsou docela dobré, ale hlavně pomáhají.
Ráno odstraňte nečistoty z obličeje navlhčenými ubrousky. Mažte se krémem! Ten pokožku neustále zavlažuje. Vychytávka je také toto: do jakéhokoliv rozprašovače – třeba jen po “vyplácané” voňavce, kterou pečlivě vypláchnete – nalijte studenou vodu a noste to při sobě, sem tam si obličej trochu přestříkejte. Tak dostane pleť vodu nejen z krému, samozřejmě dostatečného pití (nejméně 2 litry denně), ale i z rozprašovače.

Přípravky proti akné

V dnešní době je možné léčit akné mnoha způsoby. Na trhu je široký sortiment volně prodejných přípravků proti akné, určený k čištění obličeje zahrnující speciální mýdla a dalších rozmanité výrobky. Klíčem k léčbě akné je nalezení přípravku, který bude dobře reagovat s vaší kůží a životním stylem, bohužel neexistuje přípravek, který by účinkoval stoprocentně pro všechny. Vaše hledání může vypadat metodou pokus-omyl, ale důležité je používat vždy přípravek delší dobu – když používáte různé přípravky, je nutné používat každý alespoň několik týdnů, aby se dal jeho účinek zhodnotit. Nadměrné používání jakéhokoliv přípravku může způsobit rudnutí, suchou kůži a ve vyjímečných případech vést ke zhoršení akné. Proto je důležité dodržovat instrukce k užívání přípravků, aby správně působil. Dostupným a účinným přípravkem na akné je například gel na akné.

Buďte trpěliví

Mytí obličeje jemným mýdlem, několikrát denně může zmírnit akné, díky vyčištění pórů od přebytečného maziva. Samozřejmě, přílišné mytí obličeje může vést k jeho vysušení a ještě větší produkci maziva, které akné způsobuje. Pokud máte akné, které potřebuje účinnější léčbu než pouhé mytí obličeje, je k dostání také velký počet léčiv na lékařský předpis a speciálních krémů, které vyčistí jemné, ale i velmi pokročilé akné. Ať už budete akné léčit jakkoliv, mějte na paměti, že chvilku trvá, než se objeví první pozitivní výsledky. Nadužívání produktu pravděpodobně akné pouze zhorší, stejně jako časté střídání používaných produktů, proto je nejlepší držet se u jednoho – tak dlouho jak je efektivní. Pokud vám standartní léčba nepomáhá, požádejte svého dermatologa o více efektivní léčbu, například antibiotiky. Pro pročištění pleti je důležitá především vyvážená skladba stravy, pečlivá hygiena, správný pitný režim, protože voda je pro čistotu pleti nezbytně nutná, vyvarování se stresu, který je významným faktorem při akné, dostatek spánku a čerstvého vzduchu, jelikož pobyt na slunci podporuje v těle tvorbu vitaminu D, který zásadně ovlivňuje čistotu pleti.

Léčba laserem

Pokud byste rádi zvolili radikálnější léčbu, vyzkoušejte laser. K léčbě akné je nejčastěji využíván laser Smoothbeam, kterým lze v průběhu jednoho sezení ošetřit čerstvé projevy akné, preventivně ovlivnit funkci mazových žláz tak, aby nedocházelo k jejich dalšímu zanícení, a zároveň ošetřit jizvy po akné. Působením laseru dochází k omezení funkce zbytnělých mazových žlázek až do hloubky 5 mm pod povrchem kůže. Po laserovém ošetření akné je třeba chránit pokožku před slunečním zářením ochrannými krémy s vysokým UV filtrem (50+) a proto je ideální podstoupit ošetření v zimním období. Vhodným doplňkem laserové léčby akné je ošetření laserovou gelovou maskou s aktivací biostimulačním laserem. Hydrogenuhličitanové anionty obsažené v masce spolu s působením biostimulačního laseru pomáhají zklidňovat pleť a hojit zanícená místa. Pokud trpíte rozsáhlými projevy akné, či následnými jizvami a rozhodujete se pro laserové odstranění těchto kožních projevů, musíte být realističtí ve svých očekáváních. Nesmíte zapomenout, že tvorba akné je vyvolána mnoha faktory a je tedy třeba k problému přistupovat komplexně. Laserová léčba akné může výrazně zlepšit stav vaší pokožky, ale nemusí odstranit veškeré nežádoucí projevy.

10 tipů, jak na akné

Vyhledejte pomoc!

Proč byste měla tiše trpět osamotě v koutku, když existuje celá řada přístrojů a přípravků, které vám mohou pomoci? I když se akné třeba nezbavíte úplně, alespoň vám odborník pomůže dostat ho do přijatelnější podoby. Navštivte dermatologa a uvidíte, co vám doporučí – třeba zjistíte, že vám k dokonalé pleti bez chybičky schází jen krůček!

Vymáčknout nebo ne?

Je těžké odolat nutkání vřídky vymačkávat, ale zkuste to a nechejte pupínky na pokoji. Navíc těžší, zánětlivé formy akné byste takto neměli trápit vůbec! Mačkáním riskujete zanesení nečistot hluboko do pokožky, kde vytvoří pořádný zánět a následně jizvy nebo tmavé flíčky.

Vyhněte se sluníčku!

Možná si myslíte, že opálení akné úspěšně zamaskuje. Tento efekt je ale pouze dočasný a na pokožce může napáchat více škody než užitku, protože podrážděná pokožka na slunce reaguje citlivěji než obvykle. Navíc sluníčko se přímo nesnáší s řadou ošetření proti akné, jako je například laserová terapie nebo chemický peeling. Nechejte pokožku odpočinout!
Pokud budete neustále střídat různé „zaručené“ prostředky proti akné a míchat jednu kosmetiku s druhou, ani jeden přípravek nakonec nedostane šanci zabrat. Pokud do boje s pupínky nasadíte nový produkt, dejte mu alespoň 3 týdny, aby mohl předvést, co dokáže!

Léky chtějí pravidelnost!

Jestliže vám lékař předepsal proti akné prášky, ať už třeba hormony nebo antibiotika, nezapomeňte je užívat pravidelně. Pokud tělo nedostane včas svojí další „dávku“, léčba nezabere!

Noste správné oblečení!

Těsná podprsenka, límeček, pásek a další části oděvů, které tlačí a dřou pokožku, pomáhají ucpávat póry a tím připravují půdu pro invazi pupínků. Volnější, vzdušnější oděvy naopak pomáhají při hojení už vzniklých vřídků.

Vyhněte se kuchyni!

Stání nad hrnci na sporáku, pobyt v oblasti s vysokou vlhkostí vzduchu, saunování – to vše je pro vaše akné učiněným rájem, kde může nadále růst a prosperovat. Zvýšené pocení pokožky vytváří živnou půdu pro řadu bakterií a ucpává póry, což může vést až k ošklivým zánětům.

Proberte lékarničku!

Řada léků, jako například kortikosteroidy nebo léky proti epilepsii mohou projevy akné výrazně zhoršit. Pokud si myslíte, že tomu tak je i ve vašem případě, poraďte se raději s lékařem!

Prospěte se k čisté pleti!

Maminka měla pravdu – osm hodin denně potřebujete nejen kvůli celkovému zdraví, ale i kvůli zdravé pokožce. Odpočinek je důležitý pro funkční imunitní systém. Přestože samotný spánek vám proti akné nepomůže, tělo při něm může lépe bojovat proti bakteriím a zánětům.

Nepřestávejte se cvičením!

Pocení sice může vaše akné zhoršit, ale není to důvod, proč přestat sportovat – jen se ujistěte, že se ihned poté osprchujete a pleť ošetříte. Navíc pohyb pomáhá odbourat stres, který je také jedním z původců akné!

Foto: SAMPhoto
Zdroj: akne-ne.cz, asklepion.cz