6 kroků a 3 zlatá pravidla při výběru správné velikosti plenek

Jak postupovat:

1. I když vám toto téma vrtá v hlavě už posledních pár týdnů před porodem, není nejmoudřejší zásobovat se ve velkém plenkami už před narozením. Mohli byste koupit příliš malé či velké plenky. Zbytečně byste tak předělali. Vše se rozhodne, až budete vědět váhu svého novorozeňata. V porodnicii by vám měly poskytnout plenky na první den, dva. Pak můžete svého partnera vyslat na jeho první (a poslední?) dobrodružný nákup.

2. Důležité je, určit si, jaký typ plenek chcete používat. Většina látkových plen má standardní velikost, což eliminuje další případné potíže při rozhodování. Dnes však většina rodičů upřednostňuje jednorázové pleny.

3. Těch najdete na trhu mnoho. Zde již nastává menší zmatek. Základní rozlišení jednorázových plenek do velikostních kategorií je podle hmotnosti dítěte. Proto vaším základem je znát jeho hmotnost.

Rozdělení na velikosti podle hmotnosti:

Vel.. 0: do 2,5 kg

Vel.. 1: od 2,5 do 5 kg

Vel.. 2: od 3 do 6 kg

Vel.. 3: od 4 do 9 kg

Vel.. 4: od 7 do 14 kg

Vel.. 4 +: od 9 do 16 kg

Vel.. 5: od 9 do 25 kg

Vel.. 6: nad 15 kg

cl1-024. Pozor na záludnosti! Velikostní kategorie, na které jste zvyklí z jedné značky, se mohou lišit od velikostních kategorií jiné značky. Platí jednoduché pravidlo – při změně výrobce si pečlivě zkontrolujte informační leták předtím, než si plenky koupíte. Aby to bylo ještě o něco promáklejší, i velikostní kategorie téže značky se překrývají.

5. Představte si názornou situaci. Vaše dítě váží 5 kilo. Obvykle mu kupujete jednorázové pleny Pampers. Ty existují ve velikosti 1 pro novorozence od 2 do 5 kilo, nebo ve velikosti 2 pro 3 až 6 kilové miminka.

V tomto případě zvolte raději velikost 2. Z toho vyplývá jednoduchá rada. Pokud se děťátko nachází mezi dvěma velikostmi, zvolte tu větší. Raději ať má v plence trochu místa navíc. Plenka přece má být dostatečně prostorná a pohodlná.

6. Pokud vaše dítě již vyrostlo ze všech dostupných rozměrů, ale stále se mu dostatečně nedaří plenek se zbavit, použijte tréninkové kalhotky, tzv.. pull-upky. Vyráběny jsou zejména jako pomůcka při tréninku na nočník nebo záchod. Dají se stahovat a opět natahovat, a zároveň mají stejnou absorpční schopnost jako klasické jednorázové plenky.

Kdy je plenka příliš malá?

  1. Na pokožce miminka v okolí zadečku, na horních částech nohou nebo bříšku pozorujete červené skvrny
  2. Plenka se zdá být příliš těsná na tělíčku
  3. Vyzkoušejte následující velikost plenky a zjistíte, zda lépe absorbuje a lépe sedí v pase a na zadečku vašeho děťátka

cl1-03Kdy je plenka příliš velká?

  1. Plenka vypadá ohnutě, dostatečně na tělíčku nesedí, vidíte příliš velké mezery mezi plenou a tělíčkem
  2. Zažíváte vícenásobný únik moči nebo stolice z plenky

Kdy používáte správnou velikost pleny:

  1. Plenka je rovná a symetrická – vpředu i vzadu, na jedné i druhé straně. Lepicí popruh je přímo na pásu – ne příliš vysoko ani nízko.

Zlatá pravidla na závěr:

o Lepší je zvolit větší plenku než menší. Miminka rostou jako z vody. Do větších zakrátko dorostou.

o Nekupujte do zásoby přílišné množství téže velikosti. Miminka rostou jako z vody.

o Při studování informací na obalu se primárně soustřeďte na hmotnost, ne věk děťátka. Každé miminko je individuální.