37. týden těhotenství

Co se děje ve vašem těle?
Děloha může začít dělat nepravidelné slabé kontrakce – tzv. Braxton-Hicksovy kontrakce. Mohou být občas tak silné, že maminka raději jede do porodnice – aby se vrátila zase domů. Na druhou stranu je lépe jet dvakrát zbytečně, než nedorazit, kdyby se opravdu něco dělo.
Budoucí maminka se v této době cítí již zpravidla velmi neohrabaná a nemůže se dočkat, až porod přijde. Naštěstí už v této době tolik nepřibírá. Průměrný přírůstek váhy je 11,5 kilogramů, ale může se pohybovat od 8 do 18 kilo.
Co dělá miminko?
Nehty miminka jsou již dorostlé ke špičkám prstů (to patří k jednomu z ukazatelů dostatečného vyvinutí miminka). Dále je vyvinuté obočí, fungují mazové žlázky (některá miminka se rodí s krupičkou na nosíku) a na povrchu tělíčka je hojně mázku. Ten chrání miminko před plodovou vodou. Kdyby se narodilo nyní, bylo by pokryto mázkem celé. S blížícím se datem porodu se vytrácí i mázek a přenášená miminka jej nemají téměř žádný.
• Lanugo (drobné jemné ochlupení, vyskytuje se přibližně od 26.týdne) se začíná z těla postupně vytrácet. Zůstává jen na lopatkách, popřípadě na ramenou nebo horní části paží. Některá miminka již mají pořádně dlouhé vlásky – až kolem 2-4 cm.
• Během tohoto týdne začíná miminko i u maminek, které měly stále bříško nahoře, většinou sestupovat hlouběji do pánve. Výhodou je, že se díky tomu budoucí mamince lépe dýchá. Nevýhodou je, že jak hlouběji posazená hlavička tlačí na močový měchýř, takže mamince se chce hodně často močit.
• Během tohoto týdne se také miminku zpevní chrupavky, čímž se ouška mírně odchlípí od hlavičky.
• Pokud je plod chlapeček, měl by v této době mít již sestouplá varlata v šourku, děvčátka mají uzavřenou štěrbinu stydkou.
• Miminko už umí vše, co bude pro začátek na světě potřebovat, i když většina toho spadá spíše do oblasti reflexů. Umí křičet, dýchat, kašlat, škytat, sát, udržovat tělesnou teplotu. Fungují také jeho smysly – reaguje na světlo, zvuk, otřesy, chlad či teplo a má vyvinutou chuť. Velmi rychle pozná, co je pro něj výhodné a to preferuje. Nepříjemné věci nedělá.
Zdroj: www.těhotenství.com, www.9.mesicu.cz, www.miminka.cz, www.babyonline.cz, www.porod.estranky.cz