24. týden těhotenství

Co se děje ve vašem těle?
Dbejte dobře o svou pokožku. Na namáhaných místech se mohou objevovat strie – na prsou, zadečku a pochopitelně na bříšku. Po koupeli si namažte příslušné partie tělovým mlékem (na břiše až do boku). Měla byste přibývat přibližně půl kilogramu za týden. Průměrný přírůstek váhy ve 24. týdnu těhotenství je 5,5 kilogramu, ale hranice se pohybuje od 2 do 9 kilogramů.
Co dělá miminko?
Vaše miminko už je silnější a obratnější, není tak náchylné k vnějším vlivům. Jeho kůže už není průsvitná díky uloženému tuku, ale je jí podstatně více, než by bylo potřeba na pokrytí těla miminka, takže je velmi zvrásněná.
• Miminko má kolem sebe 450-500ml plodové vody a proto se může volně pohybovat. Spolu s intenzivními pohyby miminka se mohou vyskytovat i problémy s tvrdnutím dělohy. Je to sice občas velmi nepříjemné, ale pokud se to nestává častěji než pětkrát až desetkrát denně, o nic nejde. I děložní svaly se musí procvičit a připravit. Jde vlastně o reakce na podněty z vnitřku – jak se miminko dotýká děložní stěny (nebo do ní kope).
• Srdeční tep je pomalejší a již ho lze zaznamenat.
• Všechny orgány kromě plic jsou plně vyvinuté, vyvíjí se buňky zodpovědné za vědomí a také cyklus spánku a bdění.
• Vaše dítě také polyká a vylučuje plodovou vodu.
• Od minulého týdne přibralo miminko kolem deseti deka. Proporce těla se vyrovnávají a tělíčko vyplňuje stále více prostoru.

Zdroj: www.těhotenství.com, www.9.mesicu.cz, www.miminka.cz, www.babyonline.cz, www.porod.estranky.cz