22. týden těhotenství

Co se děje ve vašem těle?
Bříško už je velmi patrné – zřejmě začínáte mít problémy s ohýbáním (raději si dřepněte), ale i s rovnováhou (změna těžiště). Pokud jste až do teď nepotřebovala těhotenské oblečení, už si je asi budete muset pořídit. Pokud je chladno, je rozhodně lepší mít oblečených několik volných vrstev, než jednu příliš tlustou – brání víc v pohybu, který je i tak obtížný. Ležet a spát je lépe na boku – těžká děloha může totiž vleže na zádech stlačit žíly proti páteři tak, že by mohlo dojít k mdlobě. Omezuje také roztažitelnost močového měchýře – proto chodí těhotné ženy častěji močit.
V některých případech dochází díky hormonálním změnám k častějšímu výtoku z vaginy – pokud není krvavý nebo nezapáchá, je vše v pořádku.
Co dělá miminko?
Proporce miminka jsou již jako těsně před narozením – poměr délky rukou a nohou vzhledem k tělu je „v normě“. Miminko je zatím hodně „hubené“ – pod kůží miminka se teprve začíná vytvářet první podkožní tuk a kůže je tak méně průhledná.
• Vytvářejí se řasy a obočí.
• Oči již jsou zformovány, jen duhovka zatím neobsahuje žádný pigment.
• Díky narůstající svalové hmotě je plod stále více aktivnější a jeho pohyby jsou stále silnější. Plod se může začít pohybovat jako reakce na hlasitou hudbu nebo zvuk. Matka cítí pohyby děťátka již velmi výrazně.
Zdroj: www.těhotenství.com, www.9.mesicu.cz, www.miminka.cz, www.babyonline.cz, www.porod.estranky.cz