15. týden těhotenství

Co se děje ve vašem těle?
Teď už přibíráte pravidelně. Bříško pomalu roste, a pokud jste byla zvyklá na obtažené kalhoty, můžete začít mít problémy. Na druhou stranu každé bříško je jiné a tak se může stát, že spíš budete přemýšlet, kdy už to na vás bude vidět.
Tmavnou mateřská znaménka a může se objevit tzv. linea negra – už jsme o ní psali v minulém týdnu. Dobře o své bříško a poprsí pečujte.
S ústupem nepříjemných pocitů vázaných na počátek těhotenství se určitě zlepšuje i vaše nálada.
Děloha sahá asi do poloviny vzdálenosti pupku – horní okraj stydké kosti. Je měkká, na pohlazení nereaguje. Může však reagovat ojedinělými stahy (do pěti za den lze považovat za normální). Se svými možnými obavami a pochybnostmi se bez obav svěřte lékaři. Ten zkontroluje stav porodních cest a v případě potřeby provede nutná opatření.
Co dělá miminko?
Kůže plodu je v patnáctém týdnu těhotenství – tedy 13. týdnů po početí ještě stále téměř průhledná. Kosti už jsou sice o něco pevnější, ale stále jsou to spíše chrupavky.
• V této době se vyvíjí množství svalů. Plod se začíná v děloze aktivně pohybovat, i když jeho pohyby nejsou zatím řízeny mozkem.
• Na koncích prstíků už se objevují otisky prstů.
• Dítě je vyživováno přes placentu. Ve střevech se vytváří vrstva nazvaná meconium. Dochází k dalšímu vývoji plic.
• Vytvářejí se potní žlázy. Játra a slinivka začínají fungovat.
• Ústa mohou začít provádět sací pohyby. Dítě polyká a také dýchá plodovou vodu.
• Na hlavičce plodu jsou vytvořeny vlásky (lanugo).
• Již je jasně rozlišeno pohlaví, vnitřní i zevní pohlavní orgány jsou již vytvořeny, i když na ultrazvuku ještě stále není vidět. (stejně se vás už každý bude ptát, jestli už víte, co to bude).
Zdroj: www.těhotenství.com, www.9.mesicu.cz, www.miminka.cz, www.babyonline.cz, www.porod.estranky.cz