14. týden těhotenství

Co se děje ve vašem těle?
Kůže na bříšku se napíná a je proto potřeba o ni dobře pečovat. Některým maminkám se vytvoří tmavá pigmentová čára – linea negra. Mohou se měnit i dvorce bradavek – tmavnou, jsou větší. Tyto změny po porodu vymizí.
Naopak péče o pleť například na obličeji je podstatně jednodušší. Velký vliv mají hormony – mnoho maminek má v těhotenství krásnou pleť.
Pozor na rentgen apod. žádné množství radiace není bezpečné. I když už minulo to „nejnebezpečnější“ období – první trimestr – stále dávejte pozor na léky, které byste případně musela brát. Pečlivě vždy prostudujte příbalový leták a nebojte se zeptat, zda je možno jíst daný lék v těhotenství. U většiny „běžných“ léků existuje varianta, kterou je možno jíst i v těhotenství.
Další zvětšování bříška provází větší chuť‘ k jídlu.
Rostoucí děloha mění i poměry v břiše. Žaludek a plíce jsou tlačeny nahoru, střeva zase dozadu k páteři. Mění se poloha slepého střeva, proto je jeho onemocnění v těhotenství hůře zjistitelné. Také hodnoty laboratorních vyšetření jsou jiné.
Jedná-li se o vícečetnou graviditu, roste bříško podstatně rychleji. Děloha je více napínána, je dráždivější. Zvýšený dohled lékaře je zcela na místě.

Co dělá miminko?
Vaše miminko již začíná nacvičovat na svůj život mimo maminčino bříško. I když bude jeho pobyt uvnitř ještě poměrně dlouhý, takže má na „nácvik“ dost času. Začíná spát, budí se, cvičí, otáčí hlavou, kroutí prstíky a otevírá a zavírá pusinku. Také již čurá do plodové vody, kterou polyká a „dýchá“ ji – cvičí si na ní plíce.
• Hlava je ve srovnání se zbytkem těla stále ještě příliš velká. Tvoří přibližně jednu třetinu celkové délky.
• Pohlavní orgány jsou plně vyvinuty – děvčátka mají ve svých vaječnících přibližně 2 mil. vajíček, po porodu to bude už jen milion a v 17 letech asi 200 000.
• Oči se přesouvají více do středu obličeje (z počátku byly spíše po stranách). Krk je delší.
Zdroj: www.těhotenství.com, www.9.mesicu.cz, www.miminka.cz, www.babyonline.cz, www.porod.estranky.cz