13. týden těhotenství

Druhý trimestr s sebou nese samé pozitivní zprávy. Už byste se neměla cítit tak unavená. Zřejmě odezněly i ranní nevolnosti, nebo vás již brzy přestanou trápit. Užívejte si druhý trimestr – bývá ten nejpříjemnější. Takže pokud můžete, vyjeďte si na dovolenou – po porodu to hned tak nepůjde.
Pozor, abyste nepřibírala příliš rychle – stačí půl kila za týden – záleží na tom, kolik jste vážila před těhotenstvím. I když je výživa v těhotenství velmi důležitá, neznamená to, že budete jíst za dva.
Můžete mít velmi živé sny – o těhotenství, o dítěti, ale i o něčem jiném, některé šťastné, jiné spíš noční můry. Odráží se v nich strach z neznámých změn vašeho života, které vás čekají, a také strach z toho, jak to vše zvládnete.
Děloha je nyní veliká asi jako větší mužská pěst.
Co se děje ve vašem těle?
Začínají se výrazněji měnit prsa – mohou v nich být více vidět žíly, některým maminkám ztmavnou dvorce bradavek a zvětší se. Může se začít vylučovat první „posel mléka“ -kolostrum. Nesnažte se jej vymačkávat, stačí zaschlé kolostrum jemně omýt čistou vodou. Péče o prsa je v těhotenství velmi důležitá, stejně tak jako péče o pokožku břicha.
Káva a další – kofein se dostane přes placentu do těla miminka a může mít vliv na jeho metabolismus vápníku, může také zvýšit pravděpodobnost dýchacích problémů po narození.
Nezapomeňte cvičit (příprava na porod, silnější svaly lépe zvládnou narůstající váhu – méně bolestí v zádech apod.
Konec I. trimestru představuje jakýsi mezník. Od této doby jsou těhotenské ztráty (samovolné potraty) řídké, těhotenství překonalo první vývojovou fázi.
Co dělá miminko?
• Miminko začíná močit.
• Má již některé reflexy, které bude mít po narození – když se dotknete jeho ruky, sevře ji v pěst (totéž na nohou), když se dotknete jeho očních víček, stisknou se.
• Uši jsou na svém místě. Základy všech 20 mléčných zubů jsou již připraveny.
• Má již vyvinuty všechny orgány, nyní roste a vyzrává.
Co vás čeká a nemine
Je na místě zhodnotit průběh prvních tří měsíců těhotenství, zvážit význam eventuálních rizik (např. vrozené vady v rodinách rodičů), doporučit další nutná nebo vhodná vyšetření, upravit eventuální léčbu matky.
Zdroj: www.těhotenství.com, www.9.mesicu.cz, www.miminka.cz, www.babyonline.cz, www.porod.estranky.cz